HEPYAŞAM DERNEĞİ

'Türkiye'de 3 milyon Hepatit B hastası var' - SABAH

Yarın Dünya Hepatit Farkındalık Günü! Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, Türkiye'de Hepatit B'nin yüzde 4, Hepatit C'nin ise yüzde 1 görülme sıklığı olduğunu belirterek, "Yaklaşık 3 milyon Hepatit B ve 600 bin Hepatit C hastamız olduğu tahmin edilmektedir" dedi.

ÇOCUKLUKTA AŞI ÖNEMLİ

28 Temmuz Dünya Hepatit Farkındalık Günü"nde Türkiye'de de bir dizi etkinlik düzenleneceğini bildiren Prof. Dr. Tabak "Dünyada yaklaşık 400 milyon Hepatit B, 170 milyon da Hepatit C taşıyıcısı veya hastası var. Her iki virüs de Türkiye'de önemli bir sağlık sorunu yaratıyor. Sağlık Bakanlığı'nın 1998'den beri Hepatit B aşısını çocukluk aşı programına aldığını hatırlatan Tabak, "Yüzde 90'ların üzerinde başarı ile bu program devam etmektedir. Kronik Hepatit B'nin önlenmesi açısından bakanlığın aşılama çalışmalarını destekliyor ve ileriye dönük çok önemli bir etkinlik olarak görüyoruz. Aşı kapsamı dışında kalan kişilerin de bireysel olarak aşılanması konusunda yeni bir program başlatılmasını arzuluyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Hep Yaşam Derneği Başkanı Dr. Hilal Ünalmış Duda ise "25 yıl önce başlayan Hepatit C tedavisinde bugün geliştirilen yeni tedavi yöntemleri ile 3 ay gibi kısa sürede hastaların neredeyse tamamının iyileştirildiği bir döneme gelinmiştir" dedi.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.