HEPYAŞAM DERNEĞİ

70 GÖNÜLLÜ İLE HEPATİT C FARKINDALIK KAMPANYASI

 

Türkiye’de ilk kez 70 Gönüllü, hepatit C hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için, elleriyle C harfi yaparak 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü dolayısıyla bir kampanya başlattı.


HEPYAŞAM
(Hepatitle Yaşam Hasta ve Hasta Yakınları Toplumsal Bilgilendirme, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği), TKCV (Türk Karaciğer Vakfı) ve VHSD’nin (Viral Hepatitle Savaşım Derneği) birlikte başlattığı bu kampanyanın ilk sunumu hazırlandı. Hepatitle ilgili medikal ve sosyal çalışmalar yapan bu 3 sivil toplum kuruluşunun başkanları da fotoğrafları ile kampanyada yer aldılar…


Kampanyanın hedefinin, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü dolayısıyla sosyal medyada bu pozu veren sivil toplum gönüllülerinin sayısını en az 7000’e çıkarmak olduğu açıklandı.


NEDEN 70 GÖNÜLLÜ?


Türkiye’de yaklaşık 700 bin hepatit C hastası bulunuyor. Bu kişilerin büyük bölümüne henüz teşhis koyulmamış durumda, dolayısıyla hastalar, hastalıklarını bilmiyorlar.


700 bin sayısını vurgulamak için 70 gönüllü kampanyayı başlattı. 28 Temmuz’dan itibaren çeşitli mecralarda, sosyal medyada bu 70 gönüllünün yer aldığı görüntüler yayınlanacak. Yeni gönüllülerin aynı pozu vererek kampanyaya katılmaları için de açık davet yapıldı.


Daha çok sivil toplum önderinin, daha çok doktorun, daha çok duyarlı insanın bu kampanyaya dahil olmasını bekliyoruz. Sanatçıların, politikacıların, sporcuların desteğini istiyoruz.


FOTOĞRAFLAR NASIL ÇEKİLDİ?


Gönüllülerin doğal ortamlarında, özel makyaj ve ışıklandırma yapılmadan çekilen fotoğraflar ilk kez 70 kişinin hepatit C için bir araya gelmesini sağladı. Gönüllülük söz konusu olduğu için özellikle profesyonel çalışma tercih edilmedi. Doğallık ve içtenlik ön planda tutuldu. Son birkaç yıl içinde tedavisi mümkün hale gelen ve ülkemizde de sosyal güvenlik kapsamında tedavisi yapılmaya başlanan hepatit C için, umut ve müjde duyguları yansıtıldı.


KİMLER GÖNÜLLÜ OLDU?


HEPYAŞAM Başkanı Dr. Hilal Ünalmış Duda (Ph.D-Uluslararası İlişkiler) TKCV Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu ve VHSD Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak ilk gönüllüler oldular.


Her ne kadar 70 gönüllü diye açıklansa da 71 kişi fotoğraflarda görünüyor. Prof. Dr. Fehmi Tabak’ın kızı Ayşe Naz babası ile birlikte kampanyaya katıldı. Gönüllülerin en genci olan Ayşe Naz ile Dr. Karabet Yayla’nın torunu Rayna’ya özel teşekkürümüz var. Bir toplumsal sosyal sorumluluk projesinde çocuk yaşta görev üstlendikleri için kutluyoruz ve teşekkür ediyoruz.

Gönüllülerin fotoğrafları 1 saniye ara ile adlarının ilk harfine göre alfabetik olarak sıralandı. Sadece ilk adları fotoğraflarının üzerine yazıldı.


Gönüllülerin mesleki dağılımı şöyle;


11 Tıp doktoru

10 öğrenci

8 Gazeteci

4 Maliyeci

3 Akademisyen

3 Bankacı

3 Öğretmen

2 Diş hekimi

2 Tiyatro sanatçısı olmak üzere, iş adamı, iş kadını, tercüman, emlak danışmanı, iletişim uzmanı, turizmci, resim sanatçısı gibi her yaştan ve her meslekten gönüllüleri kampanyada görmekteyiz.


ARALARINDA HASTA YOK…


Gönüllülerin hiç biri hepatit C hastası değil… Tamamen bir sosyal sorumluluk duygusu ile kampanyaya katıldılar…


İçlerinde, eşine karaciğerinden parça vererek yaşama döndüren bir hanımefendi, ablalarını hepatit C’den kaybeden kardeşler, ağabeyinin tedavisini takip eden kız kardeş, hepatit C hastalarının işyerindeki sorunlarını bilen işyeri hekimleri var. Hepatitin bulaşıcı özelliğinden dolayı medikal olduğu gibi sosyal bir sorun olduğunu düşünen Sosyoloji öğrencilerinden de gönüllülerin arasına katılanlar oldu.


Bütün gönüllülere tekrar teşekkür ediyoruz.


WEB ORTAMINDA BİR PLATFORM AÇILACAK


Ayrıca gönüllülerin fotoğraflarının ve mesajlarının yayınlanacağı bir web sitesi hazırlandı. Kampanyayı yürüten 3 sivil toplum kuruluşunun web sayfalarında ve sosyal medya platformlarına da fotoğraflar ve mesajlar yerleştirilecek.


ULUSLARARASI ÇAPTA BİR KAMPANYA OLACAK


Hazırladığımız bu kampanya, uluslararası çapta bir çalışma olacak ve İngilizce versiyonu World Hepatitis Alliance (Dünya Hepatit Birliği), ELPA (Avrupa Karaciğer Hastaları Derneği) ile CEVHAP (Asya Pasifik Viral Hepatiti Yoketme Koalisyonu) sayfalarında ve toplantılarında yayınlanacak.

 

70 Gönüllünün fotoğraflarından oluşan videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki linke tıklayın: 

https://www.youtube.com/watch?v=0VQfYWoiY7g

 

 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.